İLK YILLAR...

6 Nisan 1972’de doğdum.
Çocukken en sevdiğim şey yapbozla oynamaktı.
İlkokulu, Kadıköy Bahariye İlkokulu’nda bitirdim.
Kitapları çok sevdiğimi bu dönemde anladım. Okumayı öğrenmemle beraber, kitaplar bir daha çıkmayacak şekilde hayatıma girdiler.

 

NEŞELİ GÜNLER...

1983 yılında Almanca öğretim yapan Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ni kazandım. Hala görüştüğüm harika arkadaşlar edindim. Geçirdiğim en neşeli günlerdi.
Lisenin son yıllarında üniversiteye hazırlık dönemi başladı. Hem analitik hem de sosyal yönüm güçlüydü. İşletme okumak bana uygun görünüyordu.

 

HAYATTAKİ İLK HEDEFİM...

Lisenin bitmesiyle 1990’da Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümüne girdim. O zamanki kariyer hedefim çok uluslu bir şirkette pazarlama müdürü olmaktı ve bu bölüm amacıma giden ilk adımdı.
Üniversite hayatım boyunca yarı zamanlı olarak Unilever’de ve Pepsi Cola’da çalıştım. Hep gözlem yaptım. Başarılı olmak için çalışkanlık, iş bilgisi, kararlılık önemliydi ama iyi iletişim kurmak da çok önemliydi.

 

YURTDIŞINI KEŞFEDİYORUM...

Üniversiteyi iyi dereceyle bitirdiğim 1995 yılında pazarlama alanında yüksek lisans yapmak için A.B.D.’ye gittim. The University of Memphis’de MBA programına devam ederken bir yandan da üniversitenin bilgisayar laboratuarında çalıştım. Bilgisayarla ilgili sorusu ya da sorunu olanlara yardımcı oldum. İnsanlarla çalışmanın ve onlara yardımcı olmanın beni mutlu ettiğini fark ettim. Bir Japon, bir Hintli, bir beyaz Amerikalı ve bir siyah Amerikalı’yla aynı evi paylaştım. Her insanın kendine özgü ve benzersiz olduğunu anladım.

İşletme yüksek lisansımı tamamladım. Tez konum “Pazarlama Ahlakı”ydı.

 

VE TÜRKİYE'YE DÖNÜŞ...

İstanbul’da yaşamak bana her zaman enerji verdi.

1997 yılında Eczacıbaşı grubunda pazarlama bölümünde ürün yöneticisi yardımcısı olarak tam zamanlı ilk işime başladım. 

Bolca seyahat ettim.

Bir yıl sonra terfi ederek ürün yöneticisi oldum. Hem analitik hem de insan ilişkileri becerimi kullandığım bu işi sevmiştim. Kariyerim planladığım gibi pazarlama alanında başlamıştı ama henüz hayal ettiğim gibi çok uluslu bir şirkette değildim.

2000 yılında hayalimi gerçekleştirerek Bayer’in pazarlama bölümüne ürün müdürü olarak geçtim. 

Bu dönemde düzenli sporu ve sağlıklı beslenmeyi hayatıma soktum.

 

BEKLENMEDİK BİR OLAY...

Aynı yılın sonunda gelişen ekonomik kriz nedeniyle 2001 yılında bölümümüz kapatıldı ve işsiz kaldım. 

VE GÖKTEN İLK ELMA DÜŞTÜ

ben-goktenİşlerin yoğun olduğu zamanlarda biraz arka plana attığım kitaplar, o dönem baştacım oldu. Psikoloji bilimiyle hep ilgiliydim ve o dönemde neredeyse okumadığım psikoloji kitabı kalmadı. Irvin Yalom’a ve Engin Geçtan’a tekrar hayran oldum. İlk fırsatta psikoloji öğrenimi görmeye karar verdim.
İşler yavaş yavaş açılmaya başlamıştı ama hala tam istediğim gibi bir iş yoktu. İki yıl boyunca küçük aile şirketlerinde çalıştım. Çok uluslu bir şirkette pazarlama yapmak hala hayalimdi.

 

İKİNCİ ELMANIN DÜŞÜŞÜ...

ben-3MVe en sonunda 2004 yılının Ocak ayında 3M’de Pazarlama Koordinatörü olarak çalışmaya başladım.
2004 yılından önce geçirdiğim ikibuçuk yıllık dönemde şunu anladım: Önemli olan kriz dönemini anlamlı kullanmaktı. Ben bir sürü kitap okuyup, psikoloji öğrenimi görmeye karar vererek bunu yapmıştım. Ve işler sonunda yoluna girmişti.
3M’de çalışırken artık psikoloji eğitimi alma hayalimi gerçekleştirme zamanının geldiğine karar verdim. Sınava girdim. İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünde yüksek lisans yapmaya başladım.
Okula akşamları iş çıkışı gidiyordum.
Bu arada 3M’de terfi etmiş Pazarlama Müdürü olmuştum. Aynı zamanda Doğu Avrupa bölgesinin müşteri ilişkileri yönetiminden de sorumluydum.
Son derece profesyonel bir şirket olan 3M’de çalışırken yurt dışında ve yurt içinde bir çok eğitim alma şansım oldu. CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) konusunda uzmanlaştım. Verimliliği artırmayı hedefleyen bir süreç iyileştirme yöntemi olan 6 Sigma Yeşil Kuşak sahibi oldum.
2007 yılında psikoloji yüksek lisans diplomamı aldım. Kariyer hayalimin ilk bölümü gerçekleşmişti. Artık yeni ufuklara yelken açma zamanıydı. Kafamda eğitimcilik ve koçluk yapmak vardı.
İşimden ayrıldım.

 

VE ÜÇÜNCÜ ELMA...

ben-sonKolay bir karar değildi. Yıllarca yaptığım işe nokta koymak, konfor alanımın dışına çıkmak anlamına geliyordu.  

International Coaching Federation’dan akredite olan The Institute for Life Coach Training’den koçluk sertifikamı alarak hem kurumlara yönetici koçluğu, hem de bireylere yaşam koçluğu hizmeti vermeye başladım.

Psikoloji eğitimimi yöneticilik deneyimimle birleştirerek, yetişkin eğitimi ve danışmanlık alanında çalışmaya başladım. Geçmişteki pazarlama ve proje yönetimi deneyimim sayesinde geniş bir alanda eğitim vermem mümkün oldu: Pazarlama, proje yönetimi, kişisel gelişim, yöneticilik 

Katılımcıların verdiğim egitimleri beğenmeleri beni mutlu ediyor. Eğitime katılanların hayatında fark yaratmak, benim hayatımı anlamlı kılıyor.

Bilgi ve Yeditepe Üniversitesi’nde işletme yüksek lisans bölümünde ders vermeye başladım. Gençlerle olmak çok eğlenceli ve geliştirici.

Eğitim vermenin ve koçluk yapmanın yanı sıra, kitap okuma hobimi, işe dönüştürdüm. İngilizce’den çevirdiğim ilk kitap olan Prof. Tim Harford’ın ekonomi kitabı, 2008 yılında Pegasus Yayınları’ndan çıktı: “Görünmeyen Ekonomist”  ve çevirdiğim diğer kitaplar onu izledi.

ben-kosuDaha önce hayatıma soktuğum düzenli spor, düzenli beslenmeyle birleşerek hayat tarzım haline geldi. Yogaya ve koşuya merak saldım.

Eğleneceğimi düşündüğüm proje bazlı işlerde çalışıyorum. UEFA kupası, IMF toplantısı gibi uluslararası etkinliklerde görev aldım. 2009 UEFA kupasında Platini’nin özel şöförü olarak görev aldım.

Akademik dünya içinde yer aldıkça bu konuda kendimi geliştirmeye karar verdim. Koç Üniversitesi’nden Dr. Nükhet Harmancıoğlu ile çalışmaya başladım. Bu işbirliğinin sonucunda inovasyonla ilgili bir makale ortaya çıktı ve yayınlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde pazarlama üzerine işletme doktorası yapmaya başladım. Şu anda tez yazma aşamasındayım.

Ben içimdeki sesi dinleyerek, konfor alanımın dışına çıktım. Bunu başarabildiğim için şimdi kendime daha yakınım ve hayatlarının tüm alanlarında sıradışı sonuçlar yaratmaları için insanlara yardım edebiliyorum.

p-benkimimBenim 3 elma hikayem bu. Siz kendinizinkini yaratmaya ne dersiniz?